Za tichý Silvester - BLOG - Živé mestá

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Za tichý Silvester

Publikoval v Tlačové správy ·
Zákaz používania pyrotechniky na verejnosti, či už ide o príklad Bratislavy alebo Trenčína, je síce správne rozhodnutie, ale za ďaleko dôležitejšiu považujeme uvedomelosť a informovanosť samotných ľudí. Zákazy a príkazy nie sú všeliek. Nielenže sa dajú obchádzať, ale málokedy v histórii priniesli niečo dobré. Podobná situácia tu bola už za bývalého režimu, kedy takéto zákazy viedli k "čiernej" výrobe pyrotechniky a používaniu nebezpečných náhrad.
 
OZ ŽIVÉ MESTÁ je za uvedomelú sebareflexiu, chceme ľudí informovať, čo pyrotechnika spôsobuje prírode, zvieratám a ľuďom, chceme aby jej predaj ľudia samy bojkotovali, chceme aby toho bolo "vonku" menej a aby mestá prešli na režim tichých ohňostrojov. Chceme aby sa ľudia zapájali do tejto iniciatívy a samy dali prednosť prskavkám pred petardami, megami a svetlicami.
 
Nejde tu, ako sa niekde mylne interpretuje, za boj proti pyrotechnickému priemyslu, ale za boj za právo prírody, zvierat a ľudí na pokojný príchod nového roka, za zmenu tejto chorej "pyromanskej" tradície spájanej s oslavou Silvestra na niečo ohľaduplnejšie voči tým, ktorí sami nevedia povedať, že im to prekáža.
 
Bojkotovanie predaja petárd a svetlíc má svoje opodstatnené dôvody. Hluk z pyrotechnickej „extázy“ počas osláv príchodu nového roka nie je strašiakom len pre domácich miláčikov a ich majiteľov, zdrojom stresu je aj pre starších ľudí, pre deti, a čo si málokto uvedomuje, aj pre samotnú prírodu, v mestách a na ich periférii. Spolu s nami tu žije množstvo živých tvorov. Nejde pritom len o všadeprítomné vtáky (drozdy, sýkorky, vrabce, hrdličky, myšiarky), ale aj cicavce, jež, netopiere, líšky, srny. Zazimované, bdejúce, predovšetkým však citlivé na vyrušovanie.
 
Zvieratá sú tu prirodzene plaché a z hluku petárd či svetlíc majú strach, sú dokonca známe prípady masového úhynu (priamy zásah, zamrznutie, podchladenie, infarkt, kolaps, úhyny v dôsledku zlomenín a pod.). Pri stresovaní, aké im polnočné „besnenie“ zabezpečí, prelietajú, utekajú, narážajú, strácajú orientáciu, míňajú množstvo energie. Veľkým nebezpečenstvom je Silvester najmä pre tie najmenšie živočíchy, ktoré v mrazivých nociach majú po vyplašení problém nájsť náhradný úkryt. Mnohým zvieratám dokáže „rachot“ narušiť zimný spánok, prebudené netopiere a ježe hynú. Vtáky sú ale najčastejšou obeťou, aj počas bežnej noci spotrebujú na udržanie tepla veľký podiel svojich váhy. Pre také malé telíčko je potom s obmedzenými tukovými zásobami prebdená silvestrovská noc absolútne vyčerpávajúca.   
 
U divých ale aj domácich zvierat extrémna stresová situácia, akou hluk z pyrotechniky nepochybne je, nielenže produkuje ohromné množstvo stresových hormónov a zaťažuje organizmus, ale zviera trvalo traumatizuje. Najmä mnohí psíčkari veľmi dobre poznajú paralyzujúci stav, do ktorého sa ich miláčik dostáva už s prvými petardami, a stav, kedy aj malé buchnutie po Silvestri vracia traumatizujúce spomienky, bežné sú prípady útekov, pomočovania sa, psychických problémov. Trvalé vystavenie pôsobeniu kortizolu, stresovému hormónu, spôsobuje, ako aj u ľudí, aj u zvierat rôzne fyziologické zmeny. Negatívne ovplyvňuje imunitu organizmu, ovplyvňuje produkciu inzulínu a spôsob ukladania energetických „zdrojov“ (v prospech oneskoreného využitia, v neprospech okamžitého využitia), nepriaznivo ovplyvňuje krvný tlak, stimuluje vylučovanie žalúdočných kyselín, poškodzuje bunky v hipokampe, organizmus stráca viac vody. Vystavenie stresu je teda v silvestrovskom období pre našich domácich miláčikov veľmi nebezpečné.
 
Riešenie vo forme utlmujúcich tabletiek nie je samozrejme zmysluplné, nie každý pes či mačka ich dobre znáša a nedajú sa podávať celé Vianočné a novoročné obdobie. Okrem toho, myslieť musíme aj na tie zvieratá tam vonku. Aj oni majú právo koexistovať v mestskom ekosystéme, zimné obdobie je pre ne tým náročnejším, preto im doprajme maximálny pokoj, aby nás svojou prítomnosťou mohli tešiť aj v ďalšom roku.
 
Našu informačnú kampaň za obmedzenie používania petárd a svetlíc počas celého roku môžete podporiť šírením tohto článku. 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky