Podporme oázy života! - BLOG - Živé mestá

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Podporme oázy života!

Publikoval v Výzvy a úvahy ·
Ak patríte medzi tých, ktorí sa radi túlajú prírodou, máte radi toto prostredie, dobíja vás pozitívnou energiou a zároveň vás vaša vlastná „karma“ núti robiť dobré činy, potom ste náš človek. Ste presný prototyp environmentálne uvedomelého človeka so srdcom na mieste, ktorý ešte nestratil vieru, že aj jednotlivec môže prispieť k zmene, že aj malá pomoc môže podporiť veľkú vec. Pre Vás to môže byť drobnosť, ktorá je ale súčasťou veľkej „globálnej“ mozaiky drobností vedúcich k zásadnej zmene súčasného trendu. Týmto trendom je devalvácia prírody a jej hodnôt a postupné vzďaľovanie sa človeka od prírody. 
 
Na Slovensku snaha o zvrátenie „vyčerpávania“ prírody vyústila do založenia nespočetného množstva environmentálnych organizácií, projektov, snáh a politík. Niektoré sú štátom podporované, niektoré neštátne, niekde ochranári vychádzajú z vedeckých argumentov, inde z ideologických predstáv, niekde sa pôsobí lokálne, inde celoplošne. Všetky však majú jedno spoločné, štátna moc im v posledných rokoch úspešne láme „zuby“.
 
Úradníci, politici a ich sponzorskí „prisluhovači“ sú úspešní v masírovaní verejnej mienky, v pretláčaní vlastných riešení a developerských projektov, darí sa im v tejto „informačnej“ dobe viac ako inokedy. Zaručených receptov, ako prírode z tejto bezvýchodiskovej situácie pomôcť, tu bolo už viac ako dosť. Každý sa však osvedčil len čiastočne či lokálne. Je tu však jedna vec, ktorá môže veci skutočne reálne pohnúť dopredu a tou je vlastnícke právo v prospech prírody.

Myšlienka o „verejnom vlastníctve“ nie je nová, ale nie je ju jednoduché realizovať. Čiastkovo sa o to pokúša aj u nás viacero ochranárskych združení, chránia takto tie najvzácnejšie prírodné lokality, ktoré štát ignoruje alebo tu naopak plánuje rozvoj. Takouto formou sa tu snažia vylúčiť zásahy proti prírode. Skupujú alebo prenajímajú si územia, ktoré si zaslúžia tú najúčinnejšiu formu ochrany a tou je istota, možnosť postaviť pomyselný plot a povedať „stop“, ďalej nesmiete, toto tu nemôžete. V zahraničí pracuje s týmto „nástrojom“ úspešne veľa organizácií, nachádzame viacero pozitívnych príkladov, ktoré nám dokazujú, že to fungovať môže.
 
Dnes to vyzerá na Slovensku žiaľ tak, že jediným účinným krokom vedúcim k ochranu slovenskej prírody bude skutočne len jej vykúpenie, každého hektára, meter po metri. Doteraz nepomohlo prakticky nič, ani založenie politickej strany, pripomienkovanie zákonov, ani výhra medzinárodných súdnych sporov, či sieť národných parkov. Nie sú to trvalo udržateľné riešenia. Jediným neprelomiteľným opatrením bude teda prírodu „vlastniť“, len v tých správnych rukách bude mať zabezpečenú trvalú ochranu, nech to znie akokoľvek "imperialisticky".
 
Na to, aby sa ale dala táto spásonosná myšlienka zrealizovať však potrebuje ochranársky sektor finančné prostriedky a teda i vašu podporu. Ide o „zbraň“, ktorá je vlastná samotným developerom. Okrem peňazí ich bohužiaľ prakticky nič nezastaví, treba teda použiť ich vlastné metódy a postupy. Nie nadarmo sa hovorí, „klin klinom sa vybíja“. Je potrebné zabrániť developerom a štátu zničiť slovenskú prírodu a dá sa to urobiť jednoduchou metódou, odkúpiť ju skôr, ako to urobia oni. 

Ohrozené alebo vzácne sú rôzne územia po celom Slovensku, najviac však posledné zvyšky prírody v mestách a v blízkosti miest, oázy života v "sterilnom" mestskom prostredí. Nie každý z pozemkov, na ktorých takéto lokality nájdeme, je na predaj, ale tie ktoré sú, chce Ochranárske združenie ŽIVÉ MESTÁ postupne skupovať a zabezpečiť im náležitú ochranu.  
  
Tou „drobnosťou“, s ktorou teda ako environmentálne uvedomelý človek môžete pomôcť, je prírodu podporiť drobným finančným darom. Finančné prostriedky potrebuje príroda teraz viac, ako kedykoľvek predtým. Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky