Prečo nie petardám? - BLOG - Živé mestá

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Prečo nie petardám?

Publikoval v Výzvy a úvahy ·
Sme svedkami postupného trendu nahrádzania hlučnej a nebezpečnej pyrotechniky za neškodnú alternatívu tejto zábavy, tiché ohňostroje sú stále vyhľadávanejšie a predaj klasických prskaviek je na vzostupe...“ Toto je scenár, ktorý by potešil nielen každého psíčkara, či chovateľa zvierat, ale aj samotnú prírodu, je to scenár, ktorý by sme radi naplnili už v priebehu niekoľkých rokov. K tomu nám môže pomôcť každý, šírením osvety, aj tohto článku, upozornením svojho okolia, siahnutím po alternatívach alebo úplným bojkotovaním predaja petárd či hlučných svetlíc.
 
Obmedzenie pyrotechniky v prospech prírody a zvierat je zatiaľ iba hudbou budúcnosti, určité pozitívne zmeny však už nastali. Viaceré mestá jej používanie na verejných priestranstvách zakázali. Tento rok sa k zákazu pridalo aj mesto Trenčín. Problém so stresom prameniacim z používania pyrotechniky to však nerieši úplne, obmedzenia sa totižto netýkajú samotného Silvestra. Zákaz používania navyše nerešpektuje každý a v priestupkovom konaní je náročné dokázať previnilcovi vinu.
 
Hluk z nekončiacej pyrotechnickej „extázy“ počas osláv príchodu nového roka nie je strašiakom len pre domácich miláčikov a ich majiteľov, zdrojom stresu je aj pre starších ľudí, pre deti, a čo si málokto uvedomuje, aj pre samotnú prírodu, v mestách aj na ich periférii. Spolu s nami žije v mestách množstvo ďalších živých tvorov. Nejde pritom len o všadeprítomné vtáky (drozdy, sýkorky, vrabce, stehlíky, hýle, myšiarky), ale aj cicavce, jež, netopiere, líšky, srny. Zazimované, bdejúce, tak či onak, citlivé na vyrušovanie.
 
Zvieratá v meste sú prirodzene plaché a z hluku petárd či svetlíc majú strach, sú dokonca známe prípady úhynu (priamy zásah, zamrznutie, infarkt, kolaps, úhyn v dôsledku zlomenín a pod.). Pri stresovaní, aké im polnočné „besnenie“ zabezpečí, prelietajú, utekajú, narážajú, strácajú orientáciu, míňajú množstvo energie. Veľkým nebezpečenstvom je Silvester najmä pre tie najmenšie živočíchy, ktoré v mrazivých nociach majú po vyplašení problém nájsť náhradný úkryt. Mnohým zvieratám dokáže rachot narušiť zimný spánok, prebudené netopiere a ježe napríklad hynú. Vtáky sú najčastejšou obeťou, aj počas bežnej noci spotrebujú na udržanie tepla veľký podiel svojich tukových zásob. Pre také malé telíčko je potom prebdená silvestrovská noc absolútne vyčerpávajúca.   
 
U divých ale aj domácich zvierat extrémna stresová situácia, akou hluk z pyrotechniky nepochybne je, nielenže produkuje ohromné množstvo stresových hormónov a zaťažuje organizmus, ale zviera trvalo traumatizuje. Najmä mnohí psíčkari veľmi dobre poznajú paralyzujúci stav, do ktorého sa ich miláčik dostáva už s prvými petardami, a stav, kedy aj malé buchnutie po Silvestri vracia traumatizujúce spomienky, bežné sú prípady útekov, pomočovania sa, psychických problémov. Trvalé vystavenie pôsobeniu kortizolu, stresovému hormónu, spôsobuje, ako aj u ľudí, rôzne fyziologické zmeny. Negatívne ovplyvňuje imunitu organizmu, ovplyvňuje produkciu inzulínu a spôsob ukladania energetických „zdrojov“ (v prospech oneskoreného využitia, v neprospech okamžitého využitia), nepriaznivo ovplyvňuje krvný tlak, stimuluje vylučovanie žalúdočných kyselín, poškodzuje bunky v hipokampe, organizmus stráca viac vody. Vystavenie stresu je teda v pred a po-silvestrovskom období pre našich domácich miláčikov veľmi nebezpečné.
 
Riešenie vo forme utlmujúcich tabletiek nie je samozrejme zmysluplné, nie každý pes či mačka ich dobre znáša a nedajú sa podávať celé Vianočné a novoročné obdobie. Okrem toho, myslieť musíme aj na tie zvieratá tam vonku. Aj oni majú právo koexistovať v mestskom ekosystéme, zimné obdobie je pre ne tým náročnejším období, preto im doprajme maximálny pokoj, aby nás svojou prítomnosťou mohli tešiť aj v ďalšom roku.

Našu informačnú kampaň za obmedzenie používania petárd a svetlíc počas celého roku môžete podporiť nielen šírením tohto článku, ale aj finančne. O spôsobe podpory kampane sa dozviete tu. Z darov chceme financovať vydanie a distribúciu informačnej „skladačky“ a šírenie výzvy „Vianoce a Silvester bez petárd“ v internetovom prostredí. 

Podporiť zmenu pyromanskej tradície môžete ale aj symbolicky, takouto profilovkou na sociálnych sieťach:  
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky