Zimné prikrmovanie vtáctva - BLOG - Živé mestá

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Zimné prikrmovanie vtáctva

Publikoval v Praktická pomoc ·
Vtáky sú veľmi zaujímavé zvieratá schopné sa rýchlo prispôsobiť zmenám v ich prostredí. Takto sa adaptovali aj na nové potravné zdroje, ktoré poskytujú ľudské sídla. Potravné podmienky sú tu síce nestabilné a nerovnomerne distribuované, za to kaloricky veľmi výdatné. Mnohé vtáčie druhy si na tento prísun kalórií v podobe zvyškov nášho jedla, ktoré my považujeme za odpad, veľmi rýchlo zvykli. Niektoré si takto iba vylepšujú každodenné menu, iné sú na nich doslova závislé a keď týchto zdrojov ubudne, trpí celá ich populácia. Využívať sa naučili naozaj prakticky všetko, čo je organického pôvodu, od pečiva, cez mäso, až po exkrementy našich štvornohých miláčikov.
 
Najnáročnejším období, z hľadiska prežívania, sú pre vtáky mrazivé alebo vlhké zimné mesiace. Prirodzená potravná ponuka sa im vtedy veľmi „zjednoduší“ a obmedzí sa aj čo do kvantity. Pod snehovou nádielkou si vtáky svoju potravu hľadajú iba s veľkou námahou. Energeticky najnáročnejšie sú však noci, kedy sa vtáky nehýbu a iba niekde ukryté prečkávajú pokles teploty, ktorý im uberá z váhy a tukových zásob.
 
Vtákom sa dá v prečkaní týchto krušných mrazivých chvíľ účinne pomôcť a to prikrmovaním ich (ako-tak) prirodzenou potravou, najmä semenami rastlín, lojom, bobulami. Je však potrebné dodržiavať niekoľko zásad, ktorých porušenie môže mať pre prikrmované vtáky fatálne následky:
 
  • Kŕmidlo musí byť v „top stave, chránené proti dažďovým aj snehovým zrážkam. Vlhké jedlo plesnivie a pleseň produkuje toxíny, ktoré vtáky touto cestou prijímajú do svojho tela. Mnohým vážne poškodzuje tráviacu sústavu. Začnite prikrmovať menšími dávkami semien, aby v kŕmidle nezostávali hnijúce zvyšky. Dávky postupne upravujte podľa toho, koľko toho vtáky za dva-tri zjedia.
  • Ku kŕmidlu nesmú mať prístup predátory ako mačky a kuny. Ideálne je preto, ak visí na strome z nedostupného konára, z parapety okna, na izolovanom stĺpiku. Klasické krmoviská a kŕmidlá na zemi, na plote, na strome nie sú veľmi vhodné.
  • Životne dôležité je kŕmiť (a doplňovať kŕmidlo) pravidelne. Ak túto možnosť nemáte, do kŕmenia vtáctva v zimnom období sa radšej nepúšťajte. Niekoľkodňové vynechanie môže zvyknuté vtáčence vyhladovať až usmrtiť. Vtáky si na pravidelný prísun takejto potravy rýchlo zvyknú.
  • Ak nemáte presnú predstavu, čo všetko žije a lieta vo vašom okolí, začnite jednoducho zmesou semien, ktoré si buď namiešajte, alebo kúpte pripravené v ktoromkoľvek obchode s krmivom pre zvieratá. Ideálne je začať slnečnicou, ovsom, prosom, jačmeňom, makom, drvená kukuricou, repkou, orieškami, doplniť ovocím, jarabinou, neochuteným vareným mäsom, lojom, kožou z nesolenej neúdenej slaniny a pod.
 
Prikrmovanie vtáctva v zimnom období nie je len jednoduchá a účinná pomoc mestským vtáčím populáciám, ale aj úžasná ekovýchovná pomôcka v praxi. Kŕmidlá sú tiež vhodnou fotografickou kulisou pre začínajúcich fotografov vtáctva.  
 
Pozrite si video-zostrih z jedného takéhoto kŕmidla, možno vás inšpiruje k niečomu podobnému....  
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky